Manipulatory

Nasza misja

Chęć rozwoju i wdrożenia nowoczesnych technologicznie i ergonomii w miejscach pracy, pozwoliła nam nawiązać współpracę z firmami które  w swojej ofercie oprócz  wysokiej jakości produktów posiadają także Odpowiednie doświadczenie.

Szybki kontakt

  • 48 797 579 521
  • kontakt@manipulatory-przemyslowe.pl
  • Al. Wolności 32, Niemodlin, Polsks;
Top

Wciągnik łańcuchowy – podstawowe informacje

Manipulatory przemysłowe / Transport ładunków  / Wciągnik łańcuchowy – podstawowe informacje

Wciągnik łańcuchowy – podstawowe informacje

Wciągniki łańcuchowe to jedne z najważniejszych elementów systemów do wewnątrzzakładowego transportu ładunków. Najczęściej montuje się je na podwieszanych torach lub suwnicach. Maszyny dobiera się do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa, zwracając uwagę na wielkość, kształt oraz ciężar ładunków, jakie mają przenosić.

Kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie wciągnika łańcuchowego

Wciągniki łańcuchowe zawsze należy dobierać do realizowanych zadań. Najlepiej zaopatrzyć się w sprzęty, które spełnią aktualne potrzeby, a przy okazji sprawdzą się w przyszłości, nawet wtedy, gdy zakres działalności poszerzy się czy przedsiębiorstwo zmieni kierunek rozwoju. Kluczowe jest to, by przy wyborze uwzględnić:

  • rodzaj podnoszonych ładunków (szczególne znaczenie mają gabaryty i kształty), ponieważ bezpośrednio wpływa na dobór uchwytów, zawiesi i osprzętu;
  • ciężar ładunku, co pozwoli uniknąć pracy w strefie ogranicznika i związanych z tym różnego rodzaju problemów np. opóźnień czy przestojów w działaniach;
  • parametry robocze, zwłaszcza grupę natężenia pracy odpowiedzialną za zakres udźwigu, która decyduje o wytrzymałości maszyny, oraz wysokość podnoszenia, którą dopasowuje się do zagospodarowania przestrzennego (wysokość toru jezdnego, wysokość maszyn i konstrukcji, nad którymi trzeba przejeżdżać);
  • ilość załączeń na godzinę określającą intensywność pracy sprzętu.

Dodatkowo warto sprawdzić, czy maszyny wyposażone są w wyłączniki krańcowe góra-dół (wydłużają żywotność sprzęgła poślizgowego), rejestrator czasu pracy oraz interfejs diagnostyczny do sygnalizacji usterek.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

W sprzedaży występują wciągniki łańcuchowe i linowe. Te pierwsze cieszą się zdecydowanie większą popularnością, ponieważ świetnie spisują się w trudnych warunkach roboczych i dobrze znoszą niekorzystne warunki atmosferyczne. Ich udźwig wynosi od 80 kg do 5 ton. Natomiast wciągniki linowe charakteryzują się udźwigiem wynoszącym od 2 do 16 ton, dlatego doskonale sprawdzają się nie tylko w transporcie wewnątrzzakładowym, ale i międzynarodowym.

Urządzenia dostępne są w wersji jednobiegowej (zazwyczaj jest to wersja standardowa) z prędkością regulowaną przetwornicą częstotliwości i dwubiegowej, która zapewnia zdecydowanie lepszy komfort pracy. Napędem można sterować bezpośrednio, stycznikowo lub za pomocą CANbus. Z uwagi na bezpieczeństwo zalecane jest sterowanie niskonapięciowe, czyli z użyciem stycznika lub CANbus. Co więcej, urządzenia z tym typem sterowania dobrze znoszą intensywniejsze użytkowanie sprzętu.

No Comments

Post a Comment