Manipulatory

Nasza misja

Chęć rozwoju i wdrożenia nowoczesnych technologicznie i ergonomii w miejscach pracy, pozwoliła nam nawiązać współpracę z firmami które  w swojej ofercie oprócz  wysokiej jakości produktów posiadają także Odpowiednie doświadczenie.

Szybki kontakt

  • 48 797 579 521
  • kontakt@manipulatory-przemyslowe.pl
  • Al. Wolności 32, Niemodlin, Polsks;
Top

Urządzenia do transportu bliskiego – rodzaje i krótka charakterystyka

Manipulatory przemysłowe / Transport ładunków  / Urządzenia do transportu bliskiego – rodzaje i krótka charakterystyka

Urządzenia do transportu bliskiego – rodzaje i krótka charakterystyka

Urządzenia do transportu bliskiego pozwalają na sprawne, w pełni bezpieczne i wygodne przenoszenie ładunków, dlatego stanowią nieodzowne wyposażenie każdego zakładu przemysłowego. Dzięki nim inżynierowie mogą wydajniej pracować, a przedsiębiorstwo lepiej prosperuje. Niżej przedstawiamy ich najpopularniejsze rodzaje.

Rodzaje urządzeń do wewnątrzzakładowego transportu bliskiego:

  • Wózki jezdniowe – to nic innego jak wózki widłowe do transportu towarów na halach i magazynach. Wyposaża się je w różne rodzaje napędów m.in.: elektryczny lub spalinowy. Są proste w obsłudze, a operowanie nimi przypomina jazdę samochodem. Korzystanie z nich wymaga odpowiednich uprawnień. Z uwagi na to, że są tanie w eksploatacji i łatwe w konserwacji, cieszą się stosunkowo dużą popularnością. Stają się nieocenione przy przewożeniu ładunków umieszczonych na paletach, niemniej z tymi ciężkimi i wielkogabarytowymi mogą sobie nie radzić.

 

  • Manipulatory przemysłowe – wyróżnia się urządzenia elektryczne i pneumatyczne, przy czym te pierwsze służą do przenoszenia lżejszych ładunków, a drugie do znacznie cięższych, o wadze nawet 500 kg. Urządzenia bazują na wciągnikach lub podnośnikach z systemem równoważenia ładunku. Poruszają się po suwnicach albo systemach torów jezdnych. Umożliwiają manipulację w dwóch, trzech lub czterech osiach. Charakteryzują się wysoką funkcjonalnością i są tanie w utrzymaniu. Dzięki nim da się o wiele szybciej przetransportować, obrócić czy podnieść towary bez obaw o ich uszkodzenie. Z ich pomocą można poprawić warunki pracy operatorów – użytkując je są mniej narażeni na urazy i dolegliwości bólowe wynikające z przeciążeń mięśni.

 

  • Żurawie – stacjonarne lub jezdne konstrukcje do pionowego podnoszenia ładunków przy użyciu łańcucha, liny zakończonej hakiem bądź urządzeń chwytających. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie niemożliwe staje się wdrożenie innych rozwiązań. Świetnie zastępują wciągarki i suwnice. W zależności od kąta obrotu obsługują przestrzeń w kształcie walca lub jego wycinek. Ich zasięg wynosi tyle, co wysokość sprzętu i długość ramienia wysięgu. Są nieco skomplikowane w obsłudze – przy użytkowaniu potrzebna jest precyzja, dlatego obsługujący je operatorzy powinni przejść specjalne przeszkolenie, zwłaszcza z zakresu minimalizacji ryzyka uszkodzeń towarów w czasie transportu. Przeznaczone głównie do załadunku i rozładunku, aczkolwiek sprawdzą się też na montażowni, linii technologicznej i produkcyjnej.

 

  • Wyciągarki – to dźwignice o prostej konstrukcji do transportu i przeładunku. Instaluje się je pod sufitem, na maszynach np. suwnicach czy żurawiach, przymocowuje do podłoża albo do rusztowań. W zakładach wykorzystuje się zarówno wyciągarki łańcuchowe, jak i liniowe, obsługiwane ręcznie lub napędzane elektrycznie – wszystko uzależnione jest od zakresu działalności i potrzeby doposażenia stanowisk. Parametry urządzeń, takie jak udźwig, długość liny czy prędkość podnoszenia dobiera się indywidualnie do oczekiwań klienta.
No Comments

Post a Comment