Dobór manipulatora przemysłowego – porady
Tylko właściwie dobrany manipulator będzie należycie spełniał swoją funkcję, a jego montaż nie sprawi problemów. Dlatego tak ważne jest, aby przy wyborze uwzględnić kilka kwestii dotyczących nie tylko parametrów samego sprzętu, ale i miejsca, w którym stanie.
Aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze manipulatora:
-
Wielkość pomieszczenia – przy składaniu zamówienia należy podać długość, szerokość i wysokość powierzchni, na której urządzenie ma pracować. Dane te pozwolą dopasować odpowiedni gabarytowo sprzęt, a co za tym idzie, uniknąć kłopotów z instalacją.
-
Nośność płyty podłogowej – wytrzymałość podłogi ma niebagatelne znaczenie, dlatego należy dokładnie określić jej nośność, by w razie potrzeby wzmocnić ją. Już sam manipulator sporo waży, a przecież w trakcie użytkowania wielokrotnie poddawany jest obciążeniom, które podłoże musi dobrze znosić.
-
Zagospodarowanie przestrzenne – rozmieszczenie sprzętów i układ stanowisk operatorskich rzutuje na wygodę podczas wykonywania obowiązków. Manipulatory powinny więc zostać dobrane do aktualnych warunków przestrzennych i umieszczone w miejscach, gdzie korzystanie z nich będzie bezpieczne i nie przysporzy utrudnień innym pracownikom. Dodatkowo, przy projektowaniu torów jezdnych do ich obsługi należy uwzględnić wszystkie przeszkody znajdujące się w obszarze użytkowania urządzenia, co pozwoli wyznaczyć omijającą je trasę.
-
Udźwig – każdy manipulator ma określony udźwig, który warunkują konstrukcja oraz użyte do budowy sprzętu materiały. Przeładowanie urządzenia może skutkować jego uszkodzeniem lub zbyt szybkim wyeksploatowaniem, w związku z czym przy zakupie trzeba uwzględnić ciężar ładunków, jakie będzie przenosił.
-
Promień wysięgnika – promień określa zakres roboczy urządzenia. Długość ramienia wyznacza wielkość obszaru, w jakim będzie poruszał się manipulator. Toteż by maksymalnie wykorzystać jego możliwości, trzeba zapewnić wokół maszyny dostateczną ilość wolnego miejsca.
-
Przeznaczenie – urządzenia projektowane są z myślą o wykonywaniu konkretnych zadań, dlatego maszyny powinno się wykorzystywać zgodnie z ich przewidzianym zastosowaniem. To ważne, ponieważ pozwala uniknąć mnóstwa problemów w zakresie obsługi ładunków, przestojów wynikających z usterek i kosztownych napraw spowodowanych awariami sprzętu.